تبلیغات
یاران نور - مضرات روزه داری
 
یاران نور
 
 

شنبه 24 تیر 1391 :: نویسنده : پرواز

با توجه به نزدیک شدن ماه مبارک رمضان مطالبی درباره مضرات روزه داری در اینترنت منتشر شده است. در این مطلب این  مطالب را بازنشر کرده ایم و جوابی برای آنها داریم . در ادامه نیز به برخی از فوائد روزه برای بدن اشاره می کنیم.

مضرات روزه داریدر ابتدای مطلب باید بگوییم که روزه فقط بر افرادی واجب است که سالم و سلامت باشند و افرادی که دارای شرایط زیر باشند روزه آنها صحیح نیست.


اگر كسى مریض باشد به طورى كه بداند یا گمان كند روزه گرفتن براى او ضرر دارد، نباید روزه بگیرد، و اگر روزه بگیرد روزه اش صحیح نیست ، و در صورت خوف ضرر در صورتى كه خوف او عقلایى باشد، مى تواند روزه اش را افطار كند.


كسى كه به علت پیرى نمى تواند روزه بگیرد یا براى او مشقت دارد، روزه بر او واجب نیست ، و چنانچه تا رمضان بعد بتواند روزه بگیرد، اقوى وجوب قضا است ، و در صورتى كه نتواند تا رمضان بعد روزه را قضا كند، واجب است براى هر روزه یك مُد طعام - كه تقریباً ده سیر است - از گندم یا جو و مانند اینها صدقه دهد و همچنین كسى كه توانایى قضاى روزه را داشته ولى به سبب ندانستن حكم ، قضاى آن را تا رمضان بعد تاءخیر انداخته ، باید علاوه بر قضاى روزه به مقدارى كه گفته شد كفاره دهد.


بر پسر یا دخترى كه تازه بالغ شده اند و قدرت بر روزه گرفتن ندارند، روزه واجب نیست و كفاره هم ندارد، ولى قضاء دارد.


زنى كه زاییدن او نزدیك است و روزه براى حملش یا خودش ضرر دارد، واجب است افطار نماید و براى هر روز یك مُد طعام به فقیر بدهد و در هر صورت روزه هایى را كه نگرفته ، بعداً قضا نماید.


زنى كه بچه شیر مى دهد و شیر او كم است ، چه مادر بچه باشد یا دایه او، چه با اجرت شیر بدهد یا بى اجرت ، اگر روزه براى خودش یا بچه اى كه شیر مى دهد ضرر دارد، واجب است افطار كند و براى هر روز یك مُد طعام به فقیر بدهد، و در هر دو صورت روزه هایى را كه نگرفته بعد از برطرف شدن عذر، باید قضا نماید، و اگر كسى پیدا شود كه بى اجرت بچه را شیر دهد، یا براى شیر دادن بچه ، از پدر یا مادر بچه یا از شخص دیگرى كه اجرت او را بدهد اجرت بگیرد، واجب است كه بچه را به او بدهد و روزه بگیرد.


 


- پاسخ به شبهۀ روزه و مرگ سلول های مغزی:

مدعیان این نظر اینطور عنوان میکنند که:

نقل قول:
چون بعد از مدتی گرسنگی، ذخیره گلیکوژن کبد تمام می شود و بدن به سراغ سوزاندن اسید های چرب و تولید کتون می شود، این ماده برای مغز مضر بوده، روزه باعث مرگ سلول های مغزی می شود.


پاسخ:


احتمالا مدعیان این نظر، روزه در اسلام را با روزه در سایر مذاهب اشتباه گرفته اند. در بعضی از ادیان روزه داری های چند روزه مطرح شده است. اما آنچه در اسلام مطرح شده فاصله بین اذان صبح تا مغرب است.


مدت زمان لازم برای تخلیه منابع گلیکوژن کبد؛ 16 ساعت است(مراجعه شود به کتاب مرجع جراحی شوارتز چاپ آخر 2010 فصل یک). و مدت زمان روزه داری بسیار به ندرت از این زمان بیشتر خواهد بود. حتی بعد از این زمان هم به راحتی بدن به سراغ چربی ها نمی رود؛ بلکه اول به سمت پروتئین های می رود (اگر به سمت چربی ها می رفت شاید حتی بهتر بود). مراجعه شود به همان.بنابراین فرض این ادعا از اساس اشتباه است.

 

- پاسخ به شبهه روزه داری و زخم معده و اثنی عشر

مدعیان این نظر، عنوان میکنند که گرسنگی ها و وعده های غذایی خاص در روزه باعث ایجاد زخم معده می شود.


پاسخ:

امروزه به خاطر پیشرفت علم پزشکی و وسعت درمان های جراحی، به صورت اجباری و درمانی دوره های بسیار طولانی از "منع مصرف غذا" برای بیماران ایجاد می شود. در کتب جراحی (شوارتز 2010) 7-10 روز گرسنگی برای بیماری با شرایط طبیعی کاملا بدون ضرر عنوان شده است. هیچ کدام از این بیماران که 10 ها مورد آن در هر روز در هر بیمارستانی قابل جستجو هستند دچار زخم معده و ... نمی شوند. وقتی تا 10 روز غذا نخوردن زخم معده ایجاد نمیکند، تکلیف 14-15 ساعت مشخص است.

البته در فردی که از قبل بیماری زخم معده داشته، ممکن است این مدت قابل تحمل نباشد که شرعا هم روزه داری فراتر از تحمل جایز نیست.

 

 


- پاسخ به شبهه روزه و دیابت:

مطلبی که در بعضی سایت ها نقل شده عینا به این صورت است:

نقل قول:
یکی از هورمونهایی که ستون فقرات تنظیم متابولیسم است، انسولین میباشد.
انسولین میزان قند خون را تنظیم میکند. اگر قند زیاد در دست و بال باشد، انسولین بداخل خون ترشح شده،میزان مصرف قند توسط سلولها را افزایش میدهد. از طرفی دیگر به کبد دستور میدهد که قند را گرفته و بچربی تبدیل سازد.
برعکس همین مسائل در هنگام گرسنگی پدید میآید.
حالا سی روز، به تواتر چند ساعت، تا خرخره بخوریم و بعد گرسنه بمانیم.
چه بلایی بر سر تنظیم انسولین میآید؟
برخی از لوزالمعده ها بشکلی در ساختن انسولین تنبلند (حالا بعلت ژنتیکی یا…)
تا بحال بشکل کجدار مریضی، میزان انسولین بدن را تأمین میکردند (این را هم در نظر داشته باشید که پیدا کردن screening چنین انسانهایی borderliners در جامعه هزینه “غیر عملی” دارد)
اما در برخورد با این فراز و نشیب های ناگهانی در ماه رمضان به ورشکستگی خواهند رسید.
آیا کسی خبر دارد که یک ماه رمضان چند بیمار دیابتی به جامعه هدیه میدهد؟
آیا عوارض نهایی دیابت را میدانید؟ (کوری، از دست دادن کلیه ها، التیام نیافتن زخمها، که حتی گاهی به قطع اندامها میانجامد و…)
آیا میدانید که هزینه یک بیمار دیابتی برای جامعه چقدر است؟
پاسخ:

اول اینکه کسی از روزه دار نخواسته تا "خرخره" بخورد! این مطلب در واقع نقد روزه نیست. بلکه نقد کسی است که تا خرخره می خورد.


از زیاد خوردن که در هر زمانی مضر است، بگذریم، سندی و شاهدی و آزمایشی وجود ندارد که نشان دهد گرسنگی و سپس غذا خوردن باعث تضعیف غده لوزالمعده می شود.

برای باز شدن بهتر مطلب کافیست دقت کنید در حالت عادی هم هر روز و در تمام عمر همین اتفاق برای لوزالمعده بعد از گرسنگی شبانه پیش می آید. هر روز صبح بعد از یک ناشتایی 10-12 ساعته از شب قبل، ما صبحانه میخوریم و این مسئولیت انسولین است که قند خون را تنظیم کند. پس این ماجرا اصلا چیز جدید و خاصی نیست.

برعکس باید، این نظر را مطرح کرد که برای افرادی که در معرض دیابت هستند شاید این یک ماه استراحت و فرصت خوبی برای غده لوزالمعده باشد. بخصوص برای افراد چاق که اگر از این فرصت استفاده کرده و وزن خود را کم کنند به نحو بسیار قابل توجهی میزان بروز دیابت رو با کاهش مقدار کمی وزن ، کاهش می دهند (رجوع شود که کتاب داخلی هریسون چاپ آخر 2008)


فوائد روزه از دیدگاه علم پزشکی

1- برای کاهش وزن بدن و استراحت اعضای آن
2- برای پایین آوردن فشار خون و فعال ساختن اعضای بدن
3- برای کاهش یا از بین بردن مرض قند
4- برای دفع التهاب حاد و مزمن کلیوی که مقرون با ارتشاح و تورم باشد
5- برای معالجه‌ی امراض عروقی و قلبی حتی اگر توأم با تورم هم باشد
6- برای معالجه التهاب مزمن مفاصل به ویژه اگر همراه چاقی باشد
7- برای از بین رفتن دملهای سرطانی معده و روده
8- برای علاج عفونتهای مجاری ادراری و تناسلی
9- برای علاج بیماریها‌ی تنفسی
10- برای علاج بیماریهای سمی
11- برای علاج بیماریهای گوارشی از معده و لوزالمعده گرفته تا نارحتی‌های کبدی و صفراوی
12- برای تصلب شرایین و رقیق شدن خون
13- برای  ایجاد تعادل بین عقل و هوش
14- برای کاهش و از بین بردن سکته‌های قلبی و مغزی و فلج عضویسایت وان آنلاین  www.oneonline.ir


بخش مذهبی

نوع مطلب :
برچسب ها : روزه، مضرات روزه، فوائد روزه،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 27 شهریور 1396 04:53 ب.ظ
Everyone loves it when individuals get together and share views.
Great site, continue the good work!
چهارشنبه 11 مرداد 1396 12:41 ق.ظ
This paragraph offers clear idea in favor of the new users of blogging, that truly how to do blogging.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:09 ب.ظ
When someone writes an paragraph he/she maintains the image of a user in his/her mind that how a user can know it.
So that's why this paragraph is outstdanding.
Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : پرواز
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد انتخاب موضوعات مذهبی برای این وبلاگ چگونه است؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :